Корисні властивості
Опис вказує на те, що в'ялені часточки помело характеризуються великою користю для людського організму:
- Покращують стан кровоносної системи — це ідеальний варіант для тих, у кого в крові низький рівень лейкоцитів або тромбоцитів.
- Прискорює процес кровообігу, у людини підвищується працездатність.
- Відзначаються корисні властивості і на головний мозок, який після вживання в'яленої шкірки помело починає працювати набагато активніше.
- Позитивно позначається на стані нервової системи. Якщо ви страждаєте нападами знервованості, безсоння або підвищеною дратівливістю, почніть вживати в'ялені часточки або шкірки екзотичного фрукта.
- Впливає на стан кісткової тканини або дихальної системи.
- Забезпечує захист від нестачі вітаміну Д, туберкульозу або пневмонії.
Користь сушеного помело відзначається і в дії на імунну систему. Завдяки йому, підвищується імунітет, і людина починає рідше хворіти вірусними або сезонними захворюваннями.
Товста шкірка плода зелена або жовта, а часточки розділені перегородками, гіркими на смак. Фрукт буває трьох видів: червоний, білий, рожевий, залежно від кольору м'якоті. Помело – найбільший цитрусовий, вага найбільш великої різновиди білого помело може досягати 10 кг.
Батьківщиною помело є Малайзія та Китай. Перші згадки в китайських манускриптах датуються 100 р. до н. е. Помело вважається символом благополуччя і процвітання, тому в Китаї його дарують один одному в переддень Нового Року, і готують з них безліч традиційних страв. У Таїланді плід використовується як підношення богам. В Європу фрукт завезений британським мореплавцем у XIV ст.
Часто помело вважають гібридом грейпфрута, однак, це не так. Помело – самостійний фрукт, який потім схрестили з апельсином і отримали грейпфрут. Подальше схрещування помело з білим грейпфрутом дало фрукт світі, що нагадує великий зелений мандарин. Він з'явився в 1984 році в Ізраїлі, де вчені намагалися вивести плід солодший грейпфрута.