70 ₴
Показати оптові ціниМінімальна сума замовлення на сайті — 200 грн
Солодкі вермути можуть бути білими та червоними. Зміна кольору залежить від кількості вносого кола та буває солом'яно-жовтим, золотистим або коричневим. Білий солодкий вермут має ніжніший смак зі слабкою гіркуватістю.
У червоних солодких вермутів інтенсивніший аромат і виражений характерний для вермута смак.
Сухі вермути випускають виключно білими. Вони світліші, ніж солодкіші, мають сильно виражену гіркоту у смаку.
Як пити вермут?
Вермути п'ються в чистому вигляді або в коктейлях.
У чистому вигляді їх вживають на аперитив, охолодженим або з льодом. У вермут додають кілька крапель лимона та часточку апельсина. Вони мають дуже виражений терпкий, гіркуватий смак, який викликає апетит, слиновиділення й покращує травлення.
Гарний вермут не тільки покращує настрій, але й збуджує апетит. Професійні дегустатори віддають перевагу пити його не в чистому вигляді, а з водою або з льодом, тоді аромат відчувається повний. Вермут, зазвичай, використовується як охолоджувальний аперитив. А як закуска до нього подають смажені горішки, солоний мигдаль, фрукти.
Але варто пам'ятати, що вермути — це не застібні напої: їх п'ють не під час їди, а найчастіше до, як аперитив, або після, на десерт із фруктами.
Сухі вермути краще не змішувати, не розводити та вживати охолодженими.
Солодкі вермути гарні як самі по собі, так і в поєднанні з міцними спиртними напоями — джином, горілкою, коньяком. І в тому, і в іншому разі непогано додати трохи лимонного соку або часточку апельсина.
Вермут можна віднести до категорії "all day drink" і розтягувати задоволення тривалий час, роблячи невеликі ковточки.
Основні | |
---|---|
Країна виробник | Україна |